lv | ee | lt

Daknusa sistēma

Daknusa sistēma

Organisma nosaukums                     parazītlapsene Dacnusa sibirica (Telenga, 1934)

Organisma raksturojums                  kārta – Hymenoptera, dzimta – Braconidae

Imago: 2-3 mm, tumši brūns, līdz melns, ar garām brūnām kājām, gariem taustekļiem un spārniem (spārni pārsniedz vēdera garumu). Olas un kāpura stadija nav redzama, jo atrodas saimniekorganismā. Olas ovālas, baltas, kāpurs caurspīdīgs, ar smailu galvu un sarkani brūniem žokļiem.

Darbības raksturojums                     Dacnusa sibirica parazitē un iznīcina visu sugu lapu alotājmušas no Liriomyza ģints, kas uzskatāmas par augu kaitēkļiem segtajās platībās. D. sibirica spēj atšķirt vēl neparazitētus lapu alotājmušas kāpurus no jau parazitētiem un savas olas dēj tikai vēl neparazitētos kāpuros. D. sibirica attīstība saimniekorganismā notiek paralēli – lapu alotājmušas kāpurs netiek nogalināts līdz brīdim, kad D. sibirica veido kūniņu. Lai gan D. sibirica olas var iedēt visā alotājmušas kāpura dzīves laikā, priekšroka tiek dota kāpuru agrīnās attīstības stadijām. D. sibirica piedzimst no alotājmušas kūniņas, turklāt, tā pozicionēta līdzīgi, kā pati alotājmušas kūniņa – tās galva atrodas tur, kur vajadzētu atrasties alotājmušas galvai. Attiecīgi – kūniņas galvas daļā ir arī caurums, pa kuru parazītlapsene izgraužas no kūniņas. D. sibirica labi darbojas zemās temperatūrās, pie 15°C attīstības ilgums no olas līdz imago ir 30 dienas (pie 22°C – 15,7 dienas, pie 27°C – 13 dienas). Pieaugušie īpatņi sasniedz dzimumgatavību uzreiz pēc piedzimšanas un mātītes drīz pēc tam uzsāk olu dēšanu. Dzīves ilgums atkarībā no vides temperatūras ir no 8-20 dienas (pie 15°C – 20 dienas, pie 22°C – 11,5 dienas). Dzīves laikā, atkarībā no temperatūras, viena mātīte spēj izdēt 50-225 olas, optimālā t° olu dēšanai ir 15-20°C. Tā kā kukainis pārvietojas lidojot, tas ir ļoti mobils un aktīvi uzmeklē lapu alotāja invadētos augus.

Izmanto                               lapu alotājmušu (Liriomyza spp.) apkarošanai tomātu, paprikas, gurķu, kabaču, baklažānu un citu dārzeņu, krizantēmu, gerberu citu ziedaugu sējumos un stādījumos segtās platībās, kā arī koku un krūmu stādos kokaudzētavās segtās platībās.

Iepakojums          250 ml plastmasas pudele, kurā atrodas 250 Dacnusa sibirica imago.

Lietošanas devas

 

īpatņi/m²

iepakojums/m²

lietošanas biežums, intervāls

Vispārējai izlaišanai

0,25-0,5

500-1000

3-4 x ar 7 dienu intervālu, ja <1 alojums/10 augi

Invāzijai pieaugot

O,5-1

250-500

Ja >1 alojums/10 augi – lieto kopā ar “Diglifus sistēma”

Lietošana

Kukaiņus ieteicams izlaist rīta vai vakara stundās. Pudeli atver turot to horizontāli un stāvot starp augiem; lēni pārvietojoties pa siltumnīcu, ļauj parazītlapsenēm izlidot augos starp lapām.

Nepieciešamais mikroklimats

Optimālā temperatūra 20-25°C, minimālā 16°C. Produkta lietošamu ieteicams pārtraukt, ja temperatūra stabili un ilgstoši pārsniedz 27°C.

Uzglabāšana

Horizontāli, 18 stundas, 10-15°C temperatūrā, tumsā.

Jutīgums pret ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem

Jutīga! Par Dacnusa sibirica jutīgumu pret ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem interesēties pie izplatītāja.

Papildus

Vairāk informācija no ražotāja mājas lapas var apskatīt spiežo šeit.