Organisma nosaukums. Stūru brūnactiņa – Micromus angulatus Stephens
Organisma raksturojums. Kārta – tīklspārņi, Neuroptera, dzimta – brūnactiņas, Hemerobiidae
Dabiskais izplatības areāls ir Āfrika, Eiropa un Ziemeļāzija (izņemot Ķīnu), Dienvidāzijā un Ziemeļamerikā. Kāpuri un pieaugušie īpatņi ir plēsēji, panes zemu temperatūru, un ir aktīvi sezonas sākumā un beigās.
Olas ovālas, 0,94 mm, gaiši baltas līdz brūnas, izvietotas atsevišķi vai grupās. Olas stadija ilgst 6 dienas pie 24°C un 70% relatīvā gaisa mitruma (RH). Kāpurs brūnā krāsā, 2-10 mm garš, ar melniem plankumiem uz vēdera posma un ar knaiblēm līdzīgu augšžokļa pāri. Kāpura attīstībai ir 3 attīstības stadijas un kopējais attīstības ilgums 7 dienas (24°C / 70% RH). Veidojot kūniņu, pārvietojas uz lapas apakšpusi, tuvāk lapas dzīslām, saliecas puslokā un noauž kokonu, bet paliek redzams caur kokona sienu. Kūniņa – 6 mm, stadija ilgst 7 dienas (24°C / 70% RH). Imago gaiši brūns, ar brūnu dzīslojumu uz spārniem, 8 mm garš. Pie galvas gari taustekļi. Periods no olas izdēšanas līdz piedzimšanai un dēšanas uzsākšanai – 27 dienas (24°C / 70% RH) jeb 4 nedēļas. Dzīves ilgums 10-12 nedēļas.
Darbības raksturojums. M. angulatus ir plēsējs ar ļoti plašu laupījumu klāstu. Pieauguši īpatņi aktīvi galvenokārt naktīs – grūti pamanāmi, dažkārt redzami vakaros, kad tie barojas ar laputīm. Olas un kāpuri viegli ieraugāmi uz lapu virsmas. Par M. angulatus darbību liecina izsūkti, sačokurojušies lapušu ķermeņi uz auga lapām. Gan pieaugušie īpatņi, gan kāpuri savā barībā izmanto dažādas laputu sugas. Kāpurs savas attīstības laikā apēd ap 130 laputīm, pieaudzis īpatnis – ap 100 laputīm dienā. Mātītes olas dēj uz auga zemākajām daļām, bet kāpuri pēc piedzimšanas veikli pārvietojas augšup pa augu un ātri atrod laputis. Viena mātīte var izdēt līdz 1000 olām, aktīvāk to darot pirmās 2 nedēļas pēc dēšanas uzsākšanas.
Pielietojums. Laputu un mazākā apjomā – citu posmkāju, kam ir mīksti ķermeņi (piemēram, māņbruņuts) apkarošanai dārzeņiem, augļiem un dekoratīviem augiem segtās platībās, tai skaitā medicīnas vajadzībām audzētām kaņepēm.
Iepakojums. 240 ml apaļa kartona kārba ar vāciņu, kurā atrodas 250 Micromus angulatus pieauguši īpatņi perforēta papīra, agara un griķu riekstiņu vidē. Kārba 100% bioloģiski noārdāma.
Lietošanas devas
īpatņi/m² | Lietošanas biežums, intervāls | |
Profilaktiski | 0,2-0,4 | 2-3 reizes ar nedēļas intervālu |
īpatņi/augs | ||
Invāzijas gadījumā | 20-50 | Reizi nedēļā, perēkļos un ap tiem, atkārto pēc vajadzības |
Lietošana. M. angulatus izlaiž platībā tiklīdz ierauga pirmās laputis. Ieteicams izlaist pie zemas gaismas intensitātes – agri no rīta vai vēlu vakaros. Izlaiž tiešā kaitēkļa tuvumā (invāzijas punktos, laputu kolonijās). Lietojot profilaktiski, izlaiž vienmērīgi visā platībā. M. angulatus ir savietojams ar citiem laputu entomofāgiem un labi papildina tos. Ieteicam lietot kopā ar Afidius sistēma (Aphidius colemani) un Afidoletes sistēma (Aphidoletes aphidimyza).
Nepieciešamais mikroklimats. Panes pazeminātu temperatūru – attīstību pabeidz pat pie 10 °C. Pie 30 °C aktivitāte samazinās. Optimālā gaisa temperatūra M. angulatus pieaugušo īpatņu un kāpuru darbībai ir 15-26°C. Relatīvajam gaisa mitrumam ietekme uz aktivitāti nav.
Uzglabāšana. Izlietot uzreiz pēc saņemšanas. Ja tas nav iespējams, pieļaujams īslaicīgi uzglabāt 8-10°C temperatūrā, ņemot vērā izmantošanas beigu termiņu.
Jutīgums pret ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem. Jutīgs! Par M. angulatus jutīgumu pret ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem interesēties pie izplatītāja.
Latvijas valsts augu aizsardzības dienestā reģistrēto etiķeti var apskatīt spiežot šeit.
Vairāk informācija no ražotāja mājas lapas var apskatīt spiežo šeit.