Organisma nosaukums ziedmuša Sphaerophoria rueppellii (Wiedemann, 1830)
Organisma raksturojums kārta – Diptera, dzimta – Syrphidae
Vidēja izmēra ziedmuša, tās vēdera muguras daļa klāj dzeltenas un melnas krāsas joslas, kas padara to līdzīgu lapsenei. Spārnu garums 4,25-6,5 mm. Ola garena, 1-1,2 mm, pelēki balta; 3 kāpura stadijas, pēdējā (L3) – vislielākā ap 7 mm, gaiši zaļā krāsā, rudenī – oranži brūnā krāsā, uzturas laputu kolonijās. Kūniņas atrodamas gan uz lapām, gan substrāta virsmas. Pēc izkūņošanās imago sasniedz seksuālo briedumu, mātītes dēj olas laputu koloniju tuvumā. Viena mātīte var izdēt līdz pat 400 olām (20 olas dienā). Attīstība no olas līdz pieaugušam īpatnim – 21 diena. Kāpura stadija ilgst 9 dienas.
Darbības raksturojums Sphaerophoria rueppellii ir laputu dabiskais ienaidnieks – tās kāpuri savā barībā patērē visu sugu laputis, neskatoties uz to izmēriem. Kāpurs aktīvs naktīs (dienā nav novērojams, jo slēpjas tumšās vietās). Savas attīstības laikā apēd līdz 200 laputīm Par kāpuru darbību liecina melni ekskrementi laputu kolonijās. S. rueppellii var izmantot arī profilaktiski – kāpuri var izdzīvot, barojoties ar citiem augu kaitēkļiem, piemēram, lapu baltblusiņām, tripšiem vai tīklērcēm. S. rueppellii imago pārtiek no nektāra un putekšņiem, sava salīdzinoši lielā auguma dēļ pārvietojas lielā attālumā un labi meklē laputu kolonijas. Var izmantot kopā ar parazitārām lapsenēm (Aphidius colemani), jo S. rueppellii kāpuri neuzbrūk parazitētām laputīm. S. rueppellii labi papildina Aphidoletes aphidimyza (Afidoletes sistēma) laputu invāzijas perēkļu meklējumos. Rudens periodā darbības aktivitāte var pazemināties.
Izmanto dažādu sugu laputu iznīcināšanai tomātu, paprikas, gurķu, kabaču, baklažānu un citu dārzeņu un dekoratīvo augu sējumos un stādījumos atklātā laukā un segtās platībās. Augiem jāizdala nektārs un ziedputekšņi ziedmušu barībai.
Iepakojums 125 ml plastmasas pudele, kurā atrodas 100 Sphaerophoria rueppellii kūniņas, papīra strēmelēs.
Lietošanas devas
īpatņi/ha |
iepakojums/ha |
lietošanas biežums, intervāls | |
Profilaktiski (laputis nav redzamas) |
100 |
1 |
1x nedēļā, 6 atkārtojumi, pudele vienā izlaišanas punktā |
Vispārējai izlaišanai (laputis augos) |
300-400 |
3-4 |
1x nedēļā, 3 atkārtojumi, pudele vienā izlaišanas punktā, invāzijas perēkļos |
Lietošana
Ieteicams izmantot “Biobox” – kastīti. To iekar augos tā, lai tā nesaskartos ar augsni vai substrātu un būtu pasargāta no tiešiem saules stariem. Atver pudelei ar S. rueppellii kūniņām vāku un ieliek Biobox-ā. Atklātā laukā vai ja citādi kūniņas apdraud putni, pudeles kaklu nosedz ar rupju sietu. 1-2 dienu laikā no kūniņām jāpiedzimst ziedmušām. Augos, kuri neizdala nektāru, izlaišanas vietu tuvumā ieteicams izvietot Jūrmalas lobulārijas (Lobularia maritima dažkārt mēdz saukt par alisēm), lai ziedmušām būtu barība un tās sekmīgi sasniegtu dzimumgatavību.
Nepieciešamais mikroklimats
S. rueppellii aktīvas plašā temperatūras spektrā (12-40°C), bet vislabāk jūtas temperatūrā 25-35°C.
Uzglabāšana
Izlietot uzreiz pēc saņemšanas. Uzglabāt pieļaujams līdz 24 stundām, tumšā vietā, temperatūrā no 8-10°C.
Jutīgums pret ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem
Jutīgs! Par S. rueppellii jutīgumu pret ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem interesēties pie izplatītāja.
Latvijas valsts augu aizsardzības dienestā reģistrēto etiķeti var apskatīt spiežot šeit.
Vairāk informācija no ražotāja mājas lapas var apskatīt spiežo šeit.