Apraksts

Feromonu slazdus izmanto dažādu kaitēkļu pievilināšanai. Galvenokārt monitoringam, lai zinātu, kad kaitēklis ir parādījies un vajag izlaist labo kukaini vai arī veikt savlaicīgu miglojumu.

Darbības princips:

Feromonu slazdos ievietotais feromons (visbiežāk kukaiņu mātīšu dzimuma feromons) pievilina attiecīgās kukaiņu sugas tēviņus, kas meklē mātītes, lai pārotos. Ja feromons kā produkts ir nemainīgs, tad izvēloties slazdus, pastāv izvēles iespējas: ir līmes slazdi (Delta trap) un piltuves veida slazdi (Funnel trap). Līmes slazdus lieto, ja kaitēklis vēlāk nav jāatpazīst – pielipis kukainis cenšas atbrīvoties un bieži vien tā piederību kādai konkrētai sugai pēc morfoloģiskajām pazīmēm noteikt grūti. Tad labāk lietot piltuves veida slazdus, kuros kukainis, feromona pievilināts, gan iekļūst, kādu laiku paliek dzīvs tomēr ārā vairs netiek.

 

Interesantu paņēmienu jāņogulāju stiklspārņa (Synanthedon tipuliformis) likvidēšanai upeņu platībās izstrādāja Jaunzēlande dārzkopji pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados. Izkarot 500 feromonu dispenserus uz hektāru dārza platības, tika panākts, ka stiklspārņa tēviņi vairs nespēja atrast mātītes un sekmīgi pāroties. Rezultāts bija izcili labs – efektivitāte daudzviet pat 99,99%, diemžēl ne katram tāds paņēmiens ir pieņemams tā lielo izmaksu dēļ.

Galerijā var redzēt dažādus slazdu veidus.

Feromonu brošūru var apskatīt spiežot šeit.

Brošūru par tripša feromonu lietošanu var apskatīt spiežot šeit.